Притча за свободата

Един младеж се обърнал към един майстор: ”Кажи ми какво е свобода?”
“Коя свобода?”, попитал го майсторът.
“Първата свобода е глупостта. Тя прилича на жребец, който отхвърля ездача си. След това обаче той усеща още по-стегнатия му захват.
Втората свобода е разкаянието. То е като капитан на кораб, оставащ върху пробития корпус след корабокрушение, вместо да се качи на спасителната лодка.
Третата свобода е разбирането. То идва след глупостта и разкаянието. То е като сламката, която се люшка по вятъра и понеже се огъва, къдто е слаба.”
Младежът попитал: ”Това ли е всичко?”
Майсторът: “Някои смятат, че самите те са търсили истината на душата си. Голямата душа обаче мисли и търси чрез тях. Също като природата тя може да си позволи доста заблуди, понеже непрекъснато и без усилие замества фалшиви играчи с нови. На тези обаче, на които позволява да мислят, оставя известна свобода и както една река, която оставя плувеца да се носи в нея, ги носи с обединени сили към нови брегове.“

Добавен преди 12 годиниВиж този цитат

Ние никога не знаем какво си мисли и чувства другия. Ние интерпретираме неговото поведение и се обиждаме на собствените си мисли по този повод.

ОШО

Добавен преди 12 годиниВиж този цитат

Колко е хубаво, че никой не може да прочете най-съкровените ни мисли. Защото тогава щяха да лъснат тъпите ни самовлюбени душички.

Майкъл Конъли

Добавен преди 12 годиниВиж този цитат

Знаете ли колко малко му е нужно на човек да е щастлив - запалени свещи, нежна музика, чаша вино и едно сърце, което да бие за него…

Добавен преди 12 годиниВиж този цитат

Не задържай лошите мисли, гнева, страха или угризението. Гледай ги как отминават като птици в небето, без да оставят следи.

Добавен преди 12 годиниВиж този цитат

“От мъдростта израстват три плода: добре да се мисли, добре да се говори, правилно да се действа.” Демокрит

Добавен преди 12 годиниВиж този цитат

И ако някой си мисли , че най - важното е да ходиш по дискотеки , да се пие и да се пуши , лъже се . Няма нищо по - ценно от това да знаеш , че имаш на кой да разчиташ , да знаеш ,че имаш близки ,който в добро и лошо винаги ще са до теб ,който вечно и ще те обичат .. Е сега ми кажете , че дискотеките , цигарите , пиенето и гаджетата и т.н. са най- важното във вашия живот .

Добавен преди 12 годиниВиж този цитат

С новия ден идват нови сили и нови мисли.

Добавен преди 12 годиниВиж този цитат

Когато често се срещаме с дадени хора те стават част от живота ни. И като станат част от живота ни започват да се опитват да го променят. И се сърдят, когато не правим това, което те изискват от нас. Понеже всеки си мисли, че знае как другият трябва да живее живота си, но всъщност никой не знае как трябва да живее своя собствен.

Добавен преди 12 годиниВиж този цитат

Колкото една жена е по-закръглена, толково по-плоски мисли поражда. - Венцеслав Константинов

Добавен преди 12 годиниВиж този цитат